Yanlış İfadeler, Boşa Giden Sevgiler…

Sevgi, hakkında konuşulması hem çok zor, hemde çok kolay olan ve mütemadiyen insanlığın dikkatini yoğunlaştırdığı ve üzerinde kafa yorduğu bir konudur. Sevginin karşısına nefret konulur çoğu zaman. İnsanlar neleri çok sevdiğinden, nelerden nefret ettiğinden bahseder durur.

Aslında bahsedilen şeyler gerçekten sevgi midir acaba ?

Bir kediyi sevmek, bir sokağı sevmek, bir rengi, bir kokuyu...

Karşılığında hiçbir şey beklemeden bu gibi milyon tane şeyi sevmek her zaman kolaydır. Bir insanı sevmek söz konusu olduğunda ise işler bu kadar kolay olmayacaktır. Her insanın karakter özelliği gereği, bir diğerine kusurlu gelecek bazı özellikleri her zaman olacaktır. Belki de bu çoğu zaman birkaç taneyle kalmayacak ve neredeyse diğerine tamamen zıt düşecektir. İşte tamda burada, sevmek bir seçim olacaktır.

Sevmek bir seçimdir

Aşk, hiçbir zaman karşıdaki kişi ile anlaşmak için zorlanmaz. Çünkü aşk öyle bir duygudur ki karşıda ki kişiyi gerçekte olduğundan bambaşka şekilde, ötekinin olmasını istediği gibi gösterecektir. Ama maalesef ki yapılan araştırmalara göre aşkın ömrü iki yıldır. Aşağı yukarı iki yıl sonra aşk yavaş yavaş tükenmeye başladığında iki tarafta gerçeklere gözlerini açacaklardır. Bu noktada yola sevmek, sevebilmek ve bunun için çabalamakla devam etmek başlı başına bir seçimdir. Çünkü sevmek, içerisinde bir çok olumlu duyguyu ve eylemi barındıran, uğruna emek isteyen bir kuşatıcı güçtür. Eğer sevmeyi seçmişse kişi, önce kendisinin konuştuğu sevgi dilini öğrenmelidir. Daha sonrada karşısında ki kişinin anladığı ve konuştuğu birincil sevgi dilini öğrenmelidir.

Sevginin kendine has bir çok dili vardır

Ünlü bir psikolog olan Garry Chapman'a göre sevginin beş ana dili ve bunun yanında sayılamayacak kadar çok lehçesi vardır. Bu diller, insana has olan konuşma yeteneğinin ürünü dillerin işlevi kadar önemli bir işleve sahiptir. Nasıl ki kişiye bilmediği bir dilde hayatın özü anlatılsa dahi hiçbir anlam ifade etmeyecektir, aynı öylede birbirinin sevgi dilini bilmeden, binlerce kez sevdiğini haykırmak hiçbir anlam ifade etmeyecektir. Her insanın sevgisini ifade etme biçimi, onun konuştuğu sevgi dilini gösterir. Kişi sevgiyi hangi yolla ifade ediyorsa, aynı yolla da kendisine geri dönmesini ister. Mesela kişi karşıdakinden onaylanma, övgü ve destek bekliyor ve sevildiğini bu yolla anlıyorsa eğer, ötekinin defalarca kez ona pahalı hediyeler alması ve sevgisini bu yolla ifade etmesi hiçbir anlam ifade etmeyecektir. Beklediği ve istediği sevgi anlayışı karşılanmadığı için kişinin sevgi deposu boş kalacaktır.

Boş sevgi depoları

Doğası gereği insan sevgiyi arar ve onun peşinde koşar. Eğer doğru kişiler tarafından doğru şekilde dolmamışsa, kişi sevgiyi çok başka yerlerde arar. Örneğin ebeveyni, çocuklarının sevgi dilini çözememiş ve sevgi deposunu dolduramamışsa eğer, bu çocuk ergenlik dönemine geldiğinde ebeveyninden alamadığı sevgiyi başka şeylere yönelerek telafi etmeye çalışacaktır. Bu yöneliş çok çeşitli olabilir; bazen arkadaş, bazen uyuşturucu bir madde, bazen cinsel yolla genç ergenlik döneminde ki çocuklar zararlı boyutlara ulaşabilecek girişimlerde bulunabilirler. Eşlerde ise bu sonuç şiddetli geçimsizlikle, aldatmalarla veya boşanmalarla sonuçlanacaktır.

Sevgi boşluk kabul etmez ve tam doyum ister. İnsanların ilişkilerinde çoğu zaman anlamlandıramadıkları davranışların ana kaynağı sevgisizliktir. Ve kişi karşısında ki insanın sevgi dilini çözememişse onu sevgisiz bırakmış demektir.

Sağlam ilişkinin anahtarı sevgi

Kişinin konuştuğu sevgi dilini çözmek güven veren, kuşatan sağlam bir ilişkinin kapılarını açar. Biraz çabayla ve özveriyle karşıdakinin sevgi dilini anlamak aslında o kadar da zor değildir. Bazı insanlar onaylandıkları zaman sevildiklerini hissederler, bunu yaparken karşıda ki kişinin duygularını sezinlemeyi ve dünyayı onun gözüyle görebilmeyi gerektirir. Bu yüzden kişinin hayatta nelere öncelik verdiğini bilmek gerekir. Bazı insanlar ise kendilerine hediyeler alındığında sevildiklerini hissederler. Bazen üzerinde düşünülmüş ve zaman harcanmış ufak bir hediye bin kez söylenmiş ''seni seviyorum'' kelimesinden çok daha etkili olabilir. Belli bir zamanını karşıda ki kişiyle nitelikli bir birliktelik geçirmek için ayırmak ise konuşulan farklı bir sevgi dilidir. Dinlenildiğini ve anlaşıldığını gören kişi aynı zamanda sevildiğini de hisseder.

Ve  unutulmaması gereken bir şey daha vardır ki; sevgi süreklilik ister. Her insan sabaha boş bir sevgi deposu ile uyanır ve bütün gün o deponun dolması için uğraşır. Birbirini bu sevgiden mahrum bırakıp, sevgisizliğe terk etmek ise insana yapılacak en büyük kötülüklerden biridir.

 

Betül KANAT

 

 

 

KAYNAKÇA

1) Garry Chapman(2007) 5 Sevgi Dili

2) D. Cüceloğlu(1991) Yeniden İnsan İnsana 

 

Sizde Yorumunuzu Yazabilirsiniz


Yanlış İfadeler, Boşa Giden Sevgiler…

Makalelerimiz