Sınav Kaygısının EMDR Yöntemi İle Terapisi

Türkiye’de sınav kaygısı üzerine yapılan bir araştırmada üniversite sınavına girecek olan öğrencilerin kaygı düzeyi, ameliyata girecek olan hastaların kaygı düzeyinden yüksek bulunmuştur. Her yıl milyonlarca öğrencinin ilköğretimden üniversite bitene kadar hatta mezun olduktan sonra işe alım sürecindeki mülakatlarda dâhil olmak üzere girdikleri onlarca sınavın varlığını düşündüğümüzde sınav kaygısının toplumsal bir sorun olduğu ortaya çıkmaktadır. Aslında hayatımız bir sınav…

Sınav kaygısının nasıl üstesinden gelebileceğimizi anlatmadan önce kaygı kavramının ne olduğunu bilmemiz gerekmektedir.

Genel anlamda kaygı,  bedensel belirtilerin gerginlikle birlikte görüldüğü, gelecekteki tehlike veya olumsuzlukları tedirginlikle beklemek olarak tanımlanmaktadır. Kaygının işlevi olası bir tehdit ve tehlike durumunda savunma sistemini harekete geçirebilmektir. Kaygı her insanın sahip olduğu bir duygudur. Ancak aşırı yaşanması durumunda hayatı zorlaştırmaktadır.

Toplumsal bir sorun olduğunu belirttiğimiz sınav kaygısı ise kişinin akademik başarısızlığını genellemesinden dolayı ortaya çıkar. Sınav kaygısı yaşayan bireylerde; sınav öncesi uyku ve beslenme düzeninin bozulduğu, sınav sırasında öğrenilen bilgilerin kullanılamayacağına dair düşüncelere engel olunamadığı ve sınav anında kontrol edemeyeceği durumların ortaya çıkacağına dair inançlarının olduğu görülmüştür. Peki, sınav kaygısının üstesinden nasıl gelebiliriz?

SINAV KAYGISINDA HIZLI ÇÖZÜM EMDR TERAPİSİ!!

EMDR, Dr. Francine Shapiro tarafından 1987 yılında bulunan göz hareketleri ile duyarsızlaştırma ve yeniden işleme adı verilen bir yöntemdir. Bu yönteme göre olumsuz duygu, düşünce, davranış ve rahatsızlıkların arkasında işlenmemiş anılar yatar. Travmatik ya da çok rahatsız edici olaylar yaşandığında bilgi sağlıklı olarak işlenemeyebilir. Duygular, düşünceler, sesler, görüntüler ve beden tepkileri olayın yaşandığı haliyle depolanır. Dolayısıyla olaydan sonra yaşanılan bazı durumlar bu işlenmemiş anıyı tetiklerse, kişi anının tamamını ya da bir kısmını yaşıyor gibi tepki verebilir.

Özellikle erken çocukluk dönemi olmak üzere her yaşta yaşanan etkisi travmatik olan olaylar, küçük düşürülme, ihmal edilme ve yaşanan başarısızlıklar da işlenmemiş anılar olarak ayrı ayrı depolanarak birikebilir. Bunun sonucunda çocuk, ergen ve yetişkinlerde psikosomatik rahatsızlıklar, kaygı bozuklukları, fobiler, depresyon, bağlanma bozukluğu, yeme bozukluğu gibi psikolojik sorunlar ortaya çıkabilir.

EMDR uygulaması ve bilişsel yaklaşımlarla kişiye yaşadığı duyguları anlamlandırması, bu duyguların daha az rahatsızlık verir hale getirilmesi, olumlu düşünmesi, güçlüklere karşı sahip olduğu potansiyelinin farkına varması hedeflenir.

Bu yönüyle EMDR özellikle sınav kaygısında, yaşanmış olan olumsuz anıların beyinde işlenmesini sağlayarak kişinin verdiği bedensel tepkilerin ve sınava dair olumsuz inançların hızlıca yok olmasını sağlamaktadır.

Sınav kaygısı yaşayanların yaptığı en büyük yanlış süreci ertelemek, kendiliğinden geçmesini beklemek ya da sınava kısa bir süre kala yardım istemektir. Kaygıyı tetikleyen faktörlerin çokluğu süreci uzatabilmektedir. Bunun için size kontrolünüzü kaybettiren sınav kaygısını bir an önce yeniden yapılandırmalısınız. Sınav kaygısını yoğun yaşayan kişilerin bir uzmandan yardım alması sonucu riske atmamak açısından önemlidir.

 

           Gülşah Öztürk Erten

Uzman Klinik Psikolog & Pedagog

 

Sizde Yorumunuzu Yazabilirsiniz


Sınav Kaygısının EMDR Yöntemi İle Terapisi

Makalelerimiz